2017 Özel Yetenek Sınav Klavuzu için tıklayınız

2017_Özel Yetenek Sınavı Esasları için tıklayınız

2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) sonuçlarına göre YGS puanlarının herhangi birinden 150 ve üzeri puan alan adaylar arasında Ön Kayıt ve Özel Yetenek Sınavı ile AKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümüne 40 öğrenci alınacaktır. Engelli adaylar için yılı ÖSYS Kılavuzunda açıklanan taban puanlar (100 ve üzeri) esas alınır.

ÖN KAYIT BİLGİLERİ

Özel yetenek sınavına katılabilmek için adayın, ilan edilen süre içinde ön kayıt işlemlerini tamamlamış olması zorunludur. Adaylar “Özel Yetenek Giriş Sınavları” başvurularını internet ortamında gerçekleştirebileceklerdir. Ön kayıt işlemleri; sistem üzerindeki formun aday tarafından doldurulmasıyla başlar, istenen belgelerin açıklanan tarihlerde öğretim birimine aday tarafından şahsen teslim edilerek başvurunun onaylatılmasıyla tamamlanır.

ÖN KAYIT KOŞULLARI

Lise ya da dengi okuldan mezun olunması. 2017-YGS’ye girmiş olmak ve 2017-YGS puan türlerinden her hangi birinden en az 150 ve üzeri, engelli adaylar için 100 ve üzeri puan almış olmak. YGS ve LYS sonucunda bir öğretim programına girmeye hak kazanmış olmak özel yetenek sınavına katılmayı engellemez. Başka bir yükseköğretim kurumundan disiplin cezası nedeniyle çıkarılanlar, özel yetenek sınavına başvuramaz.

ADAY ÖN KAYIT FORMUNUN DOLDURULMASI

Adaylar ön kayıtlarını 25 Temmuz-16 Ağustos 2017 tarihleri içerisinde internet üzerinden (http://onbasvuru.aku.edu.tr) “Aday Ön Kayıt Formu”nu doldurarak gerçekleştireceklerdir. Ön kayıt için istenen bilgilerin “Aday Ön Kayıt Formu”na doğru olarak girilmesinden adayın kendisi sorumludur. Kayıt sürecinde, gerçeğe aykırı beyanda bulunan ve kurumu yanılttığı tespit edilen adayların başvuruları reddedilir.

Ön kaydını tamamlayan adaylar, başvuru bilgilerinin doğruluğunu kontrol ederek “Kaydet” butonuna basıp bilgileri kaydedecek, “Sayfayı Yazdır” butonuna basarak ve çıktısını alarak ilk aşamayı tamamlayacaktır.

ADAY ÖN KAYIT FORMUNUN ONAYLATILMASI

Adaylar, “Aday Ön Kayıt Formu” çıktısı ve istenen diğer belgeler ile birlikte 7-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında saat 17:00’a kadar Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığına şahsen başvurarak ön kayıtlarını onaylatmak zorundadırlar. Ön kayıt onay sırasında adayın, Fakülte ön kayıt görevlisi tarafından web kamerayla vesikalık fotoğrafı çekilecek ve bu fotoğraf “Özel Yetenek Sınavı Giriş ve Kimlik Belgesi”nde kullanılacaktır. Bu nedenle, başvuru işleminin tamamlanabilmesi için adayın Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığına bizzat başvurması gerekmektedir.

Başvurusu onaylanan adaylara sistem üzerinden üretilen fotoğraflı “Özel Yetenek Sınavı Giriş ve Kimlik Belgesi” verilir. Sınav giriş belgesi olmayan adayların mazeretleri ne olursa olsun sınava alınmaz.

ÖZEL YETENEK SINAVLARI TAKVİMİ

İnternet üzerinden Aday Ön Kayıt Formunun Doldurulması 25 Temmuz-16 Ağustos

2017 Onaylı “Özel Yetenek Sınav Giriş ve Kimlik Belgesinin” dekanlıktan alınması 7– 16 Ağustos 2017 Çarşamba saat 17:00’a kadar

Birinci Aşama Eleme Sınavı 17 Ağustos 2017 perşembe Saat 09:30 Resim Bölümü Alan Sınavı 18 Ağustos 2017 Cuma Saat 09:30

Kesin Sonuçların Duyurulması 18 Ağustos 2017 Cuma

Asıl Liste Kesin Kayıtlar 21 Ağustos 2017 Pazartesi

Yedek Liste Kayıtları 23 Ağustos 2017 Perşembe