Afyon Kocatepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü 2012-2013 ders yılında, normal öğretim ve ikinci öğretim olmak üzere 60 öğrenciyle eğitim ve öğretime başlamıştır.Özel yetenek sınavı olmadan (TM 1 branşından), ÖSYM’ nin yaptığı sınav puanıyla öğrenci alan İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü, şuanda normal öğretim ve ikinci öğretim olmak üzere toplam 350 öğrenciye eğitim vermekte olup, 4 yıllık eğitim programı süresince görsel algıya dayalı, yaratıcı ve yaşanabilir iç mekanlar tasarlayan, estetik ve fonksiyonu birleştirici çözümler sunan, kullanıcıya konforlu ve yaşam kalitesini artırıcı mekanlar sunan, yakın çevre tasarımını oluşturabilen iç mimarlar yetiştirmektedir.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü verdiği kuramsal ve uygulamalı eğitimle, iç mimarlık alanında donanımlı, yaratıcı bireyler yetiştirmeyi, toplumda iç mekan tasarımına verilen önemi artırmaya katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Bölümden mezun olan öğrenciler, iç mimar ve çevre tasarımcısı olarak bağımsız çalışabilmelerinin yanı sıra, özel kuruluşlar ve kamu kuruluşlarında da iç mimar ve çevre tasarımcısı olarak görev yapabilmektedirler. Yeni tasarlanmış her tür binanın iç mekan düzenlemesinden, mevcut binaların iç mekan yenileme proje, tasarım ve uygulama aşamalarında etkin rol alırlar. İç mekan donatılarının tasarlanmasından, çevre tasarımının yapılmasına kadar geniş bir alanda çalışma imkanına sahiptirler.